Sähköiset palvelut jäsenille
Avaa valikko
F-Secure
F-Secure antaa SAK:laisten liittojen jäsenille 20–50 euron suuruiset alennukset Internet Security-, VPN-, ID Protection- ja Total-tuotteistaan.
Jotta voit ostaa ja asentaa tuotteen, tarvitset kampanjakoodin, joka syötetään ostoskorissa. Alennetut hinnat saat näkyviin koodin syötettyäsi. Pyydä koodi omasta ammattiosastostasi tai Sähköliitosta.
Näin ostat ja asennat tuotteen F-Securen verkkopalvelusta:
- Valitse valikon kohdasta Tuotteet haluamasi tuote.
- Klikkaa painiketta Osta nyt.
- Klikkaa vaihtoehtojen alla olevaa painiketta Näytä kaikki vaihtoehdot.
- Valitse haluamasi paketti ja syötä vaihtoehtojen alla olevaan Alennuskoodi-kenttään koodi, jonka saat osastostasi tai Sähköliitosta.
- Alennettu hinta näkyy tilausyhteenvedossa.
Etu koskee yhtä uutta tilausta tai normaalihintaisen tuotteen tilauksen uusimista.
Tarvittaessa voit pyytää apua F-Securen asiakastuesta puh. 09 4245 4493 (suomeksi ja ruotsiksi arkisin kello 8–17) tai chatpalvelusta (suomeksi arkisin kello 8–19).
Työtori
Työtori on Sähköliiton jäsenille räätälöity työpaikkasivusto osoitteessa tyotori.sahkoliitto.fi.
Työtorilla pääset etsimään avoimia työpaikkoja ammattinimikkeen, paikkakunnan tai vaikka yrityksen nimen perusteella. Palvelun on toteuttanut Duunitori, jonka kokoamasta työpaikkatarjonnasta Työtori suodattaa juuri sähköliittolaisille sopivat.
Hakuvahti-toiminto lähettää sinulle sähköpostitse tiedon uusista työpaikoista valintasi mukaan päivittäin, viikoittain tai kuukausittain.
Työtori palvelee myös työnantajia: Jätä työpaikkailmoitus -toiminnolla yritys voi jättää maksuttoman työpaikkailmoituksen sivustolle.
Työtorin kanssa toimii Työpaikat sähköalan ammattilaisille -niminen Facebook-ryhmä sähköalan työpaikoille.
Urakkalaskentaohjelma ASPA
ASPA on sähköistys- ja sähköasennusalan eli 005-sopimusalan jäsenistön käyttöön tarkoitettu urakkalaskentaohjelma. Sillä voi suorittaa yksikköhinnoitellun urakan, asuntotuotannon ja niin sanotun könttäurakan laskennan sekä urakan jaon.
Kaikkien sopimusalan 005 jäsenten on mahdollista hankkia ohjelma. Osa ammattiosastoista on hankkinut ASPA-lisenssin omille sopimusalajäsenilleen. Varmista omasta ammattiosastostasi, onko se hankkinut lisenssin.
Jos osasto ei ole hankkinut kaikkia jäseniään koskevaa lisenssiä, yksittäinen jäsen voi hankkia itselleen lisenssin maksamalla 80 euron lisenssimaksun. Lisätietoja antavat työehtoasiantuntijat Ari Kähkönen ja Mika Sarja.
Tutustu ohjelman asennus- ja käyttöohjeisiin alla olevasta pdf-muotoisesta liitteestä. ASPA vaatii toimiakseen vähintään Windows 7 -käyttöjärjestelmän, johon on asennettu päivitykset ja Microsoft FrameWork 4.5.1. Ohjelma on optimoitu FullHD-näytölle (resoluutio 1920 x 1080).